PEYZAJ MİMARLARI HAKLARINI İSTİYOR…

featured

Geleceğin Mesleği denilmişti…             

İsteyerek seçtikleri ve okudukları okullardan mezun olmalarına rağmen bazı belediyelerin keyfi tutumları onları mesleklerini yapamaz hale getirdi.

Oysa onların hak ettikleri yönetmenlik şöyle diyordu….

PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİ

Yapı ruhsat aşamasında peyzaj projesi zorunlu mudur sorusu akıllara geldiğinde;

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası tarafından uzun soluklu bir mücadelenin ardından 3 Temmuz 2017 tarihinde yayımlanan 30113 sayılı Resmi Gazetede Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile yapı ruhsat aşamasında peyzaj projesi zorunlu hale geldi.

Yönetmenliğin 9. Maddesinde yapılan açıklamaya göre;

Mühendis ve mimarlarca hazırlanan; asansör avan projesi, ısı ve su yalıtım projesi veya raporu, gürültüye karşı korunma proje veya raporu, yerleşme ve yapının özelliğine göre ilgili idarece istenecek peyzaj projesi de eklenir.  

      Denilmesine rağmen ve birçok belediyenin yapı kullanma izin belgesi müracaatlarında peyzaj projesi istemesine rağmen Elazığ belediyesinin yapı ruhsatları bölümünün böyle bir istekte bulunmaması akıllarda soru işaret bırakıyor.

 Kişi başına kaç m2 yeşil alan?

      Yine 3194 sayılı imar yönetmeliğinde, kişi başına düşen yeşil alan ölçüsü belediye ve mücavir alan sınırları içeresinde 7 m² olarak belirlenmiştir.

      Günümüzde, kentsel dönüşüm alanlarından, planlı alanlara kadar, TOKİ alanlarından, çok katlı sitelere kadar yapılan çalışmalarda sosyal donatı, çevre ve peyzaj çalışmaları büyük bir alan kaplarken 4-5 yıl boyunca geleceğin yeşil alanlarını projelendirecek peyzaj mimarlarının onayı ve projeleri nedense askıda kalmaya devam ediyor. Özellikle şehir estetiklerinde önemli bir yere sahip peyzaj ve yeşil alan düzenlemelerinin nasıl ve kimler aracılığıyla yapıldığı bilinmezken peyzaj mimarlarının isteği Elazığ belediyesinin resmi gazetede yayınlanan planlı kent yönetmenliğini dikkate alıp bundan sonra ilgili ruhsat eklerine bu projelerinde eklenmesinden yana.   

   Ankara başta olmak üzere, Türkiye’nin onlarca şehrinde gerek ruhsat gerekse yapı kullanma iskân belgelerinde peyzaj mimarlarının onayı ve projeleri yukarıda belirttiğimiz resmi gazete de zorunlu hale getirilirken dosya hazırlığında bu belgenin ve onayın belediyelerin ilgili birimlerince göz ardı edilmesi isteğe bağlı olmaktan çıkmış olup suç teşkil eden hale gelmiştir.

                   

                                                                                                             Haber/ Mehmet DUMAN

     

  

 

     

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
PEYZAJ MİMARLARI HAKLARINI İSTİYOR…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin