ÇARŞI PAZARDAN HABERİ OLMAYANLARIN ENFLASYONU DÜŞÜK ÇIKTI

featured
Low angle close up color image depicting a man holding a shopping basked filled with essential fresh groceries like bread and milk in the supermarket.

 

TÜİK’e göre haziran ayında enflasyon aylık yüzde 1,64, yıllık yüzde 71,6 oldu.

Memur ve emekli aylıklarına yapılacak zam için dikkate alınacak altı aylık enflasyon yüzde 24,73 oldu.

ENAG ise yıllık enflasyonu yüzde 113,08, altı aylık enflasyonu yüzde 41,16, aylık enflasyonu yüzde 4,27 hesapladı.

 

ZAM ŞAMPİYONU EĞİTİM

      TÜİK’e göre, bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 47,84 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 107,11 ile eğitim oldu. Ana harcama grupları itibarıyla 2024 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en çok azalan ana grup yüzde -0,58 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, 2024 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 3,79 ile konut oldu. Endekste kapsanan 143 temel başlıktan 2024 yılı Haziran ayı itibarıyla, 35 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 5 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 103 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, 2024 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,90, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 25,39, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 70,40 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 68,25 olarak gerçekleşti.

HAZİRANIN ZAM ŞAMPİYONU OTOBÜS BİLETİ

Haziranda bir önceki aya göre fiyatı en çok artan temel başlık, yüzde 12,71 ile karayolu ile şehirler arası yolcu taşımacılığı oldu.

İkinci sırada yüzde 12,69’luk aylık artışla şebeke suyu, üçüncü sırada yüzde 8,47’lik artışla taze meyveler, dördüncü sırada yüzde 6,67’lik artışla oteller ve pansiyonlar oldu.

TÜİK, madde sepetindeki ürün ve hizmetlerin ortalama fiyat listesi ile birlikte fiyatı bir ayda en çok artan ve azalan ürün ve hizmetler listesine iki yıldır sansür uyguluyor.

Mahkeme kararlarına rağmen, TÜİK bu listeleri yayımlamıyor.

HANİ HER ŞEY GÜZEL OLACAKTI

En düşük emekli maaşının bir kira bedeli etmediği bir zaman diliminde her şeyin güzel olması bir tarafa millet kuru soğana muhtaç oldu. Ocak ayı enflasyonu açıklanırken Temmuz ayında gerekli düzenlemeler yapılacak diyerek durumu zamana ötelemeleri sıradan bir oyun haline gelmeye başladı artık. Nitekim Haziran ayı enflasyon rakamları açıklanırken rakamlar üzerinde bu kadar rahat oynamalarını millet yemiyor yutmuyor.

OTOMATİĞE BAĞLANMIŞ PSKOLOJİK ENFLASYON

MİLLETİN GÖZÜNDE VE CEBİNDE DÜŞMAYAN BİR ENFLASYON VAR.

      Devlet baba güvencesinin her şeyden kıymetli ve etkili olduğu bir dönemden kimin eli kimin cebinde belli olmayan bir hale gelmemizde psikolojik enflasyon ön plana çıkıyor. Döviz, altın yada ithal edilen ürünlere hiçbir zammın gelmediği ortamda bile durup dururken her şeye zam geliyorsa biz bunun adına otomatiğe bağlanmış psikolojik zam diyoruz.

Altı ayda bir enflasyon rakamlarıyla maaş artışına bağlı olarak gelmesi muhtemel zamlar yerini aylık olarak yükselen fiyatlara bırakırken altı ay sonra maaşına zam bekleyen emeklinin maaşı sonradan gelecek olan son altı aya yetişemez oldu.

Ayrıca bu cambazlığa rakamların dâhil edileceği son ayın oynamalar da eklenince milletin hali ruhsal bunalıma dönüşmeye başladı.

ÜRETİCİ FİYATI İLE MARKET FİYATI ARASINDA FARK KALMADI.

      Milletin ucuz ve yerinden alırım düşüncesiyle akın ettiği semt ya da üretici pazarlarında fiyat farkı kapanmaya devam ediyor. Pazara malını getiren köylü market fiyatlarıyla kendi emeğini aracıları da dâhil edercesine aynı fiyattan tezgâhına koyunca millet market ile Pazar arasında tercih yapmaya başladı.

Fiyatların mevsim dikkate alındığında bollaşıp düşeceği düşünülürken, sebze ve meyvelerin 50-60 TL. Bandında, etin 600 TL. Bandında, Süt ve süt ürünlerinin hayvanların otlamaya çıktığı ve maliyetlerin düştüğü bir ortamda artması bir yana açıklanan rakamların düşüş eğiliminde olması yukarıdakilerin çarşı Pazar enflasyonundan haberleri olmadığını gösteriyor millete diyebiliriz.

 

                                                                                         Haber/ MEHMET DUMAN

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÇARŞI PAZARDAN HABERİ OLMAYANLARIN ENFLASYONU DÜŞÜK ÇIKTI

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin