Yargıtay’dan flaş tazminat kararı! Çalışmaya devam edecek EYT’lileri ilgilendiriyor

featured

Yaklaşık 2 milyon 200 bin kişiyi yakından ilgilendiren EYT düzenlemesinin önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelerek yasalaşması bekleniyor. Emekli olduktan sonra aynı işyerinde çalışmayı planlayanlara yönelik Yargıtay’dan çok önemli bir karar çıktı.Yaklaşık 2 milyon 200 bin kişiyi yakından ilgilendiren EYT düzenlemesinin önümüzdeki günlerde yasalaşması bekleniyor.Peki emekli olup aynı işyerinde çalışmaya devam eden bir kişi, ikinci dönem için kıdem tazminatı alabilir mi? Konuyla ilgili Yargıtay’dan önemli bir karar var!Bir kamu kurumunda taşeron firma bünyesinde çalışan işçi, emekliliğe ayrıldıktan sonra aynı işyerinde çalışmaya devam etti.İstifa eden işçi, tazminat alamadığını belirterek iş mahkemesinin yolunu tuttu.Davacı işçi, kıdem tazminatı, yıllık izin ücreti ile ulusal bayram ve genel tatil ücreti alacaklarının davalılardan tahsilini istedi.Davalı şirket, talep edilen alacaklardan sorumlu tutulmalarının yerinde olmadığını ileri sürerek davanın reddine karar verilmesini talep etti.Mahkeme, kıdem tazminatını işçinin istifa ettiği aydaki aldığı ücret üzerinden hesaplanması gerektiğine hükmetti.Kararı taşeron şirket, kararı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.Davacının Sosyal Güvenlik Kurumundan yaşlılık aylığı almaya başlamasına rağmen asıl işverene ait işyerindeki çalışmasına kesintisiz çalıştığı hatırlatıldı.
HATALI HESAPLAMA
Çalışmanın istifa ile sonuçlanması nedeniyle işçinin kıdem tazminatına hak kazanamayacağı belirtildi.İstifa ile sona eren dönemdeki kıdem tazminatı hesaplamasının da yerinde olmadığı belirtilen kararda, “Kıdem tazminatının hesaplanmasında esas alınması gereken ücret, davacının emeklilik tarihindeki ücrettir. Gerek ücretin, gerekse ücrete ilave edilecek yardımların parasal değeri belirlenirken davacının emeklilik tarihi esas alınmalı” denildi.Kıdem tazminatına esas ücretin belirlenmesinde hata yapıldığı için bozma kararı alındığı belirtildi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yargıtay’dan flaş tazminat kararı! Çalışmaya devam edecek EYT’lileri ilgilendiriyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin