ÜYELERİNİN YER ALDIĞI MAKALE DÜNYANIN EN PRESTİJLİ BİLİM DERGİSİNDE YAYIMLANDI. FIRAT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM

featured

Fırat Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fahrettin YAKUPHANOĞLU ve Teknik Bilimler MYO öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşegül DERE’nin yer aldığı makale dünyanın en prestijli bilim dergilerinden biri olan NATURE dergisinde yayımlandı.

NATURE dergisinde “Machine learning models for efficient characterization of Schottky barrier photodiode internal parameters” isimli makalesini yayınlayarak Üniversitemizin ismini dünyanın en prestijli dergilerinde geçmesini sağladıklarını belirten Prof. Dr. YAKUPHANOĞLU, yapılan çalışmanın, YÖK’ün öncelikli alanı olan Elektro-optik ve Fotonik uygulamaları ile ilgili olduğunu söyledi.

Prof. Dr. YAKUPHANOĞLU, “Günümüzde yapay zeka (AI) sistemleri, birçok alanda vasıflı insan performansına denk veya onu aşan yetenekler sergiliyor. Yapay zeka tekniklerinin fiziksel ve uygulamalı bilimlerde veri çıkarma ve analiz uygulamalarına giderek artan bir ilgi var.

Çalışma da, yapay zeka yöntemi ile Schottky fotodiyotunun (SPD) elektronik parametrelerini, aygıt akımının doğrusal olmayan termiyonik emisyon (TE) ifadesine ilişkin herhangi bir bilgi sunmadan analiz etmek ve çıkarmak için yapay sinir ağları (YSA) tabanlı modeller kullanılmıştır.

Bu çalışmada, Schottky fotodiyotun (SPD) elektronik parametrelerini analiz etmek ve çıkarmak için çeşitli YSA tabanlı modelleri başarıyla tasarladık ve geliştirdik. Çalışmanın, özellikle sensör teknolojisine önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Prof. Dr. YAKUPHANOĞLU, çalışmalarına vermiş olduğu destekten ötürü Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ’a da teşekkür ettiklerini belirtti.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ ise, Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fahrettin YAKUPHANOĞLU ve Teknik Bilimler MYO öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşegül DERE’nin yer aldığı makalenin NATURE dergisinde yayımlanmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, “Üniversite olarak bilimsel çalışmaları var gücümüzle destekliyoruz. Araştırma Üniversitesi olan Üniversitemizde her geçen gün bizleri mutlu eden bilimsel çalışmalar ve bunların devamında da çeşitli başarılar geliyor. Bu kapsamda gayret gösteren ve başarı sağlayan akademisyenlerimizi yürekten kutluyorum” dedi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÜYELERİNİN YER ALDIĞI MAKALE DÜNYANIN EN PRESTİJLİ BİLİM DERGİSİNDE YAYIMLANDI. FIRAT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin