MALATYA – ELAZIĞ DEMİRYOLU ELEKTRİKİFASYON SİSTEMİ İHALESİNDE SONA GELİNDİ

featured

 

 

Malatya-Elazığ arası 119 km’lik demiryolu hat kesimine elektrifikasyon tesisleri kurularak elektrikli işletmeciliğin yapılması sağlanacaktır. Toplam Hat Uzunluğu  119 Km olacak olan sistemde Elektrikli İşletmeciliğe geçişle birlikte daha az çeker ve daha az enerjiyle daha çok yük taşınması sağlanacaktır. Bu sayede dizel işletmecilikteki karbon salınımı azaltılacak olup doğaya olan zarar minimum seviyeye düşürülerek, yeşil bir ulaşım sağlanılacaktır. Yaklaşık 4 Yıl gibi bir zaman diliminde yapılacak olan yatırımın maliyeti yaklaşık olarak 600 milyon TL üzerindedir.

PROJENİN GETİRECEĞİ KAZANIMLAR;

Projenin tamamlanmasıyla, yoğun yük kapasitesine sahip olan Suveren İstasyonu’ndaki taşımacılığın elektrikli olarak yapılabilmesi için 250 km uzunluğundaki Malatya-Elazığ-Genç arası hat kesiminin ilk etabı tamamlanmış olacak, hâlihazırda elektrikli işletmecilik yapılan Divriği-İskenderun hattına bağlantı sağlanacaktır. Elektrikli işletmeciliğe geçişle birlikte daha az çeker ve daha az enerjiyle daha çok yük taşınması sağlanacaktır.

Elektrikli işletmecilik sayesinde mevcut dizel işletmecilikteki karbon salınımı azaltılacak, yeşil bir ulaşım sağlanacaktır.  Proje kapsamında,  İskenderun-Divriği hattını besleyen ve yetersiz güce sahip olmasından ötürü elektrikli işletmecilikte aksaklığa sebebiyet veren Yazlak TM modernize edilerek gücü arttırılacak, bu sayede hem İskenderun-Divriği hattını besleyecek hem de Malatya-Elazığ  hat kesiminde elektrikli işletmeciliğe geçiş sonrası diğer trafo merkezlerinde kesinti olması durumunda da uzaktan besleme sağlayarak kesintisiz elektrikli işletmeciliğe hizmet edecektir.

İhale sürecinin tamamlanmasına müteakip yüklenici firma ile sözleşme imzalanarak Temmuz ayı itibariyle çalışmalara başlanacak olup 2 yıl içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir.

Ayrıca;

Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı 2023 Nisan ayı itibariyle işletmeye alındı, işletmesi aktif bir şekilde devam ediyor.
Sivas-Malatya Hızlı Tren Hattı proje çalışmaları tamamlanmış olup 2024 yılı yatırım programına teklifi yapılacaktır.

Malatya-Elazığ Hızlı Tren Hattı proje çalışmaları son aşamaya gelmiş olup 2024 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MALATYA – ELAZIĞ DEMİRYOLU ELEKTRİKİFASYON SİSTEMİ İHALESİNDE SONA GELİNDİ

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin