YÜKSEK SICAKLIK ELEKTRİK TÜKETİMİNİ ARTIYOR, KAYIP/KAÇAK İNSANI ÇILDIRTACAK SEVİYEDE

featured
High voltage transmission towers with red glowing wires against blue sky - Energy concept

 

Türkiye 17 Ağustos 2023 günü tüm zamanların elektrik üretim ve tüketim rekoru kırdı. Günlük elektrik üretimi 1 milyon 122 bin 543 megavat. Günlük üretimi yıl boyu yaparsak yıllık 409 milyon 728 bin 195 megavat elektrik üretmiş oluruz. 2010 da 210 milyon megavattan buraya geldiğimizi düşünürsek enerji yatırımlarına hızla devam etmemiz gerektiğini anlarız. Fakat bu kadar kayıp/ kaçağa ne demeli.

Türkiye elektrik üretiminde mükemmel büyüme yakaladı. Avrupa elektrik üretiminde 20 yılda % 19 büyümüşken, Türkiye % 300 büyüdü. Fakat kayıp ve kaçak oranı o kadar fazla ve yapılması ger ekipte yapılmayanlar var ki, kabul edilemez. OPEC ülkeleri ortalamaları kayıp kaçak % 6,5 iken Türkiye’de %15 ile 20 arası. Tüm mekânların kullanımına yakın kayıp kaçak var.

Kayıp kaçağın 10 puan indirime imkânı var. 10 puan düşürmek demek yaklaşık 40 milyon megavat elektrik tasarrufu anlamına gelir.  Keban Barajını yıllık üretimi ortalama 6 milyon megavat elektrik üretiyor. Yaklaşık 7 Keban barajının ürettiği kadar bizim kaçağımız var. AK kuyu nükleer güç kaynağı tümden faaliyete geçse ancak yıllık 36 milyon megavat enerji üretecek. Türkçesi biz 20 milyar dolarlık AK Kuyu Nükleer Güç Ünitesinin ürettiği elektrikten fazla elektriği kayıp/ kaçak diye yitiriyoruz.

Muhalefetin bu konunun üzerine gitmesi ve bu konuyu ciddi ciddi işlemesi gerekir. Kayıp/kaçağı sadece ülkedeki kaçak kullanıma yıkmayın. Bu kayıpların içinde kaçak kullanım çok az. Yenilenmeyen hatlar, ağaçların temas ettiği teller, kablolardaki bakır kalitesi, transformatörlerin kalitesi gibi birçok etken var biz bu işin uzmanı değiliz. Kayıp/kaçak ta Avrupa ortalamasının iki buçuk katı kayıp yaşıyorsak bu duruma sesiz kalamayız.

20 milyar dolardan fazla parayı her yıl çöpe atıyoruz. Bu parayı kurtarmak için ne kadar yatırıma ihtiyaç var? Belki bir veya iki yılda kendini amorti edecek bir yatırımla kayıp/ kaçağı OPEC ülkeleri seviyesine getirebiliriz.

Ülkede muhalefet düzeltilebilir, fakat düzeltilmeyen işleri dile getirirse hem ülke hem muhalefet kazanır. Pozitif muhalefetlerle ülkeye katkı sağlayanlar kendilerini mutlu hissederler. Ülkemizin boşa giden her kuruşu için mücadele etmeli, ideolojik kölelikten kurtularak, ekonomik fayda sağlamalıyız der, ülkemiz için mücadele edenlere selam ve saygılar sunarım.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YÜKSEK SICAKLIK ELEKTRİK TÜKETİMİNİ ARTIYOR, KAYIP/KAÇAK İNSANI ÇILDIRTACAK SEVİYEDE

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin