VAHİT DABAK

SEÇİMİN AYAK İZLERİ

14 Mayıs’ ta Türkiye ve Elazığ bir seçime hazırlanıyor.
Sahipsiz Elazığ sloganını katılır bende zaman zaman söylerdim, ancak gördüğüm kadarıyla sahip çıkmaya hazır epeyce insan varmış beni mahcup ettiler.
Kim aday diye takip etmeye çalışırken başım döndü dersem garipsemeyin, buda mı aday derken inanın gerçekten şaşırmamak elde değil.
Aday adaylarını takip etmeye çalışırken, bir daha takvime ve yapılacak seçimin ne seçimi olduğunu gözden geçirme mecburiyetinde kaldım. Bir ara bu milleti temsil makamı değilde iş bulma kurumuna müracaat başvurusu olabilirmi diye düşündüm. Elbette milleti temsil makamına uygun aday adayları da var sözüm elbette onlara değil ve onlar kendilerini bilirler. Kimleri kastettiğime gelince onlarda bilirler kendilerini şayet bilmiyorlarsa ya aynaları yok yada o aynaya bakarak gerçeği görmekten korkacak kadar yürekleri yok.
Ben bir fikir insanıyım hayat felsefemi inandığım ülküme adarken, Ülkem ve Memleketim için samimi düşüncelerle sahip olan Vatana ihanet, teröre hizmet maksatlılar haricinde herkesin düşüncesine de saygı duydum.
Geçmişte gerek ülkemin gerekse ilimizin siyasi kulvarları’nda koşanlarını hatırlayınca olayın ne kadar zıvanadan çıktığını görmek kolay ve basit.
Elbette siyaset ve siyasetçi yenilenmeli bunu birtek ben yaparım diye düşünenleri oyun dışına atmak gerek ama liyakatsiz basiretsiz zaten seçilemeyeceğim ama adım aday adayı geçsin diyerek son zamanlarda ortaya çıkan ya makamın yada makam adayı olmanın nimetlerinden yararlanmak amacı ile sahneye çıkanları da gerek genel merkezler (onlarında ayrı bir hesabı yoksa) gerekse millet saf dışı etmelidir. Beyzadeler bilmelidir ki siyaset Şöhret ve ihale için değildir hizmet talibliğidir. Seçilenlerse millet (vekili) in makamı olduğunu onunsa temsil için orda olduğunu unutmamalıdır.
Milletse kendinin maraba olduğunu düşünerek, kapasitesi olmadığı için değil sınırlı sayıda temsilci gerektiği için en uygununu seçmek zorunda olduğunu bilmelidir.
Siyaset insan kazanma sanatıdır, bilgi, birikim ve tecrübe gerektirir. Liyakatsiz kişiler bu dişlilerin arasına girerse ya ezilir gider yada girdiği dişlileri bozarak sistemi çökertir. Ortaya bu günkü durum çıkar nedir o durum haklı, haksız, doğru yanlış ayırımı yapamayan benim partim, benim liderim ne diyorsa odur doğrultusunu geçemezler.
Samimiyetle hizmet için yola çıkanlara haddim olmadan bir uyarım olacak aday adaylığı sürecinde kendilerini dikenli yolların, badirelerin çelmelerin takılacağı bir süreç bekliyor,
Çünkü artık siyaset fikir ve liyakatle yapılmadığından ortaya üçüncü güç çıkıyor nemi tabiki maddi imkanlar… Üçüncü güç kulvarına gücü yetmeyecek olan adaylar bütün bilgi birikim ve hizmet sevdalarını bir kenara bırakarak istemedende olsa arenayı diğer güruha bırakmak zorunda kalıyor.
Genel merkezlerinde maalesef bu yönde bir talepleri var, maddi gücü olsun, üretme düşünme uygulama yönünde aktif olmasına gerek yok zaten biz ne dersek o. Ellerini kaldır indire kabiliyetlerini kullansınlar yeter.
Öyle zannediyorum ki ülkenin siyasette geldiği dip nokta ilimizde de kendini bu şekilde hayata yansıtıyor.
Her ne kadar demokrafik yapısı zedelenmiş olsada Elazığın Münevver insanları erdemli davranarak hak edenin Ülke ve Elazığ sevgisinden, hizmet edeceğinden emin olacağı insanları temsil makamına gönderecektir.
Rabbim bizleri akıllı düşünebilir olarak, doğruyu yanlışı hatalıyı eksikliği ayırt edebilenlerden eylesin.

SEÇİMİN AYAK İZLERİ

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin