VAHİT DABAK

MİLLİ UYANIŞ

14 Mayıs 2022 pazar günü yapılan çifte seçim sonrasında 28. dönem milletvekilleri seçildi. Aynı sandıkta Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanan milletimizin verdiği karar Cumhurbaşkanlığının 2. turda belirlenmesi yönünde oldu.
İlimiz yapılan seçimde bir önceki dönemde saçma sapan açıklamalarla hem kendilerini hem ilimizi gülünç duruma düşürenler yerine, sesi gür çıkacak ilimiz daha iyi temsil edecek vekillerini seçtiğini düşünüyorum en azında beş vekilimizin çoğunluğu öyle olacak inşallah bu tatlı bir rekabete dönüşerek diğer vekillerimizi de bir gayret içine sokacaktır.
Elazığ seçmeni ile ilgili detaylı bir rakam ise sandığa gitmeyenlerin sayısı idi bir vekil çıkarmaya mukabil olan 61.331 seçmenin oy kullanmadı.
II. Tura kalan Cumhurbaşkanı seçiminde ise Cumhur ittifakı %49, Millet ittifakı ise %45 civarı oy alan adayları ile %50,1 e ulaşamayınca seçim ikinci tura kaldı. Ata ittifakının adayı %5 lik oyu seçimde II. Turda kilit noktası haline geldi.
Öncelikle belirtmek isterim ki tamamı ile Atatürkçü, Türk milliyetçilerinin oluşturduğu Ata ittifakının aldığı oy %5 olarak resmi kayıtlara geçse de yakın çevrem ve diğer illerden dostlarımla seçim öncesi yaptığım görüşmelerden edindiğim kanaatim bu oyun gerçek rakamı %8-9 civarında bu rakamı tahmin sebebim görüştüğüm insanlar seçimin birinci turunda bitebileceğini düşünerek, içlerine sinmesede diğer ittifaklara oy vereceklerini belirtmesinden kaynaklanıyor.
Böylelikle tüm partilerdeki Milliyetçi oylarını cem edersek %25 tekabül eden sayı gerçekten büyük bir güç, maalesef adını ne koyarsanız koyun bu bölünmenin nasıl bir gücü işlevsiz hale getirdiğini anlamak çokta zor değil.
Tarihin birçok noktasında görebileceğimiz gibi, Türk milliyetçileri Türk milletinin her zaman emniyet merkezi olmuştur. 1908 de daha sonra Türk Ocaklarına dönüşecek Türk derneğinin kuruluşunun Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna temel atmasından tutun, 1944 Türkçü-Turancı hareketin Ruscukların bu ülkenin rejimine parmak atmasına set çekmesini, 1970- 1980 arasında yine kominist bir rejimin ülkeyi istilasına engeline kadar Ülkücü hareketin verdiği mücadeleleri buna örnek gösterebiliriz.
Daha önceki yazılarımda da defaten dile getirdiğim sistemin arızalarından, kaynaklanan bir kutuplaşma oluşturulan ittifaklarda bu ülkenin fikir temsilcilerinden tutun teröre yardım ve yataklığı ile bilinen parti ve örgütlerin bile bu ittifaklarda birer birer yer almasıyla Türk Milliyetçilerine’de bir ittifakta yer alma rolü biçilmiştir.
Bir Ülkücünün Milletin menfaatlerini bütün değerlerden daha daha üstün sayarak verdiği mücadele göz önünde bulundurularak, Ülkücülerin gerçekten bu vatanın Birlik beraberlik konusunda en değerli unsurları olduklarını anlamamak akıl dışıdır.
Sistem ve getirdiği mecburiyetlikler kabullenmeyen bir gurup Atatürkçü-Türk milliyetçisi birleşmiş ve Ata ittifakı adayı ile seçime gitmiştir.
Diğer adaylardan farklı olarak maddi imkânsızlıklar içinde girdiği seçimden aldığı neredeyse üç milyona yakın oy Türk milliyetçilerini Türk siyasetinin merkezine oturtmuştur.
Ata ittifakı adayının II. turda kimi destekleyeceksiniz sorusuna verdiği cevap gerçekten çok manidardır. Sinan OĞAN cevabında bize oy veren kişiler aklını kullanma yeteneğine sahip hür düşünceli kişilerdir ve ne yapacağını bilirler, onlar adına karar vermek edepsizliktir! Sözü seçmenin tercihine saygısını açık açık belirtiyor. Merak edilen üçüncü ittifakın kimi destekleyeceğine gelirsek onlarda nerede durmaları gerektiğine dengeli bir akılla karar verecektir. Ancak 14 Mayıs 2023 seçimleri unutulan Türk milliyetçilerini akıllara getirmesi bağlamında, Türkün dirilişine imza atmıştır.
Sinan Oğan değerlendirmesi gereken üç ihtimalden birini seçerken alacağı kara ile Türk milliyetçilerinin geleceğe dair yol haritasını çizmelerini de hem kendi açısından hem seçmen açısından tayin edecektir.
Bilinmelidir ki bu Vatanı, bu Milleti, Bu devleti sevmek için en önemli etken Türkçü ve Atatürkçü olmaktır. Yadırganması gereken Türkçüler değil, sevdiklerini iddia ettikleri vatan, millet, bayrak için Türkçü olmayı anlayamayanlardır. Devletçilik ve Vatanseverlik Türkçü olmayı gerektirir.
Milletimiz 28 Mayısta tekrar sandığa gidecek. Büyük bir erdemlikle 13. Cumhurbaşkanını seçecektir. Hayırlı olması temennisi ile…

MİLLİ UYANIŞ

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin