VAHİT DABAK

ADALET…

Bir sistem işlemiyorsa çöker, eğer o sistem bir devleti ayakta tutan Adalet sistemi ise ortaya ne çıkar biliyormusunuz vay Milletin haline diyeceğimiz depremler ve beraberinde getirdiği çatlaklar güvensizlik, saygısızlık, yozlaşma kendi sorununu kendi halletmeler oluşur.

Günde bir saat haber izliyorsanız eğer kronik bir hastalığınız varsa muhakkak izlemeden önce ilaçlarınızı almayı ihmal etmeyin, ekranlara yansıyan bu iç karartıcı can yakıcı haberleri Tansiyonunuz veya şekeriniz yükselmeden izleyebiliyorsanız ne mutlu size diyeceğim ama bu durumda da duyarsız ruhsuzlukla itham edebilirim.

Sorun nemi aslında cevabı çok basit ‘’ADALETSİZLİK’’ Kültür ve aile terbiyesinin doğru bir şekilde genç nesillerimize zerk edilememesi ve ayarı bozulmuş toplumun hep birlikte çığ gibi hareket ederek her konuda bencilliğin zirve yapması.

Toplumu suçtan uzaklaştıracak en önemli iki unsurunda oyun dışında kalması ile geldiğimiz nokta bu. Defaten dile getirdiğim bu iki unsur Allah korkusu ve Kanun korkusudur. Allah korkusumu dedim boş verin onu geçin çünkü bunu ummak bile bir fantaziden öte değil. Eğer niyetlenirde hayata geçirmeye çalışırsak en az elli yıl gerekli.

Ancak kanun korkusu kısa vadede belki müdahale edeceğimiz bir durum ADALETSİZLİK kanunların ya yetersiz kalması veya işlememesi, çözümü de çok basit ‘’İDAM’’ gülümsediğinizi hisseder gibiyim ama ciddiyim.

52 yıldır eşiğinde bekletildiğimiz yapın diye bize dayatılan A.B. normlarını bir an önce elimizin tersiyle bir kenara itip, Milletin değerler ayarına dönerek suça hak ettiği cezayı vererek suçluyu nasılsa bana bir şey olmaz rahatlığından caydırmak. Adaletli davranarak ‘İşe göre adam değil, adama göre iş’  sinsiliğinden vazgeçerek liyakatlıyı göreve getirmek, yani hak edene hakkını vererek Devletin kaybolmuş itibarını kazandırmak.

Kişilerin kendini bağlayan günahlarını ikinci sınıf değerlendirerek, öncelikle Devlete, Beytülmal’a, topluma karşı işlenilen suçlar, kötü örnek teşkil edecek suçlar olarak nitelendirilip, Devlete ve Vatana ihanet edenler, İhalelere fesat karıştırarak haksız kazanç elde edenler, kayıtsız şartsız insan öldürenler ve tacizciler, istismarcılar kanunların açık kalmış sayfalarından sıyrılarak ellerini kollarını sallayarak toplum içinde gezme yerine ‘’İDAM’’ ile cezalandırılında bakın ne olacak biliyormusunuz ? işte o zaman, sen benim kim olduğumu biliyormusun? diyenler Kameralara el sallayarak soygunculuk yapanlar, namım yürüsün diye adam öldürenler, bu ülkede sığınmacı olduğunu unutup rajon kesenler, Milli eğitimi çürütüp İnsanları özel eğitime yönlendiren sistemler çökecek yerine Adalet hakim olacak. İnsanlar devlet okullarına güvenerek benim çocuklarım kaliteli öğrensin diyerek özel okullara tonlarca para dökmek zorunda kalmadığı gibi bu parayı tedarik edebilmek için sağlığını ve sosyal hayatını heba etmek zorunda kalmayacak, yani paralı eğitimin getirdiği eğitim Adaletsizliği son bulacak.

O uzun vadede düzelecek olduğu düşündüğüm Ahlaki çöküntü için önce değerler eğitimi çalışmaları başlatılacak toplum çocuklarını bir an önce kavuşacağı para mesleğine değil kendisine, Ailesine, Milletine ve Devletine faydalı olacağı mesleklere doğru yönlendirecek.

Adaletin vereceği cezanın, bireylerin hakkının alınmayacağına dair güvensizliğin silinmesi ile nemi olacak işte o zaman insanlar bellerine taktıkları silahla kendi Adaletini kendi sağlamak duygularından vaz geçecek.

Adaletli gelir dağılımı işsizlerin çalışmaya başlamasına, emeklilerin adına uygun olarak yaşanmasına fırsat verecek bir özürü olmadığı durumda emekli olduktan sonra ikinci bir iş kaygısına ve mecburiyetine düşmeden yaşamasına fırsat sağlayacaktır. Çocuklar birlikte yaşadıkları ortamda ömür boyu sırtlarında taşıyacakları aşağılık kompleksini yüklenmeyecektir.

Darbelerin, partilerin şahısların getirdiği her tarafında kötüye kullanılmaya hazır açık kapıların bulunduğu kanun ve yasalardan uzakta  Türk milletinin Milli ve manevi yaşamına uygun insanların itibarının ülkesine ve milletine yaptığı hizmetleri ile yükseleceği, yaptığı hatanın kendisine çok pahalıya mal olacağını hissettirecek kanunlar ve bu kanunların inşaasını istiyoruz kanunlar kişilere göre değil toplumun menfaatlarına, devletin çıkarlarına hizmet etmelidir, yiğit kanun yapıcı ve bu kanunları insanların kimliklerini, varlıklarını kaşını gözünü hesaba katmadan uygulayıcılar istiyoruz.

‘’BİR GÜN HERKESE LAZIM OLACAK BİR ADALET SİSTEMİ İSTİYORUZ’’

Harput gazetemizin değerli okurlarına selam ve saygılarımla.

 

 

 

ADALET…

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin