MEHMET ŞÜKRÜ BAŞ

BEKRİ MUSTAFA

Bekri Mustafa 4. Murat zamanında yaşamış özü sözü bir alkolü çok seven bir kişidir. 4. Murat gibi yasakçı bir padişahın zamanında yaşamasına rağmen 4. Murat’ın katı kurallarına rağmen alkolden uzak durmamış rivayete göre aynı kayıkta tebdili kıyafet gezen 4. Murat’la karşılıklı şarap dahi içmiştir.
Bekri Mustafa bir ara kayıkçılığa merak salar. Bir kayık alır başlar iki yakaya yolcu taşımaya.
Bir gece Sultan 4. Murat mahiyetiyle Bekri’nin kayığına binerler. Kayık sahilden uzaklaştıktan sonra Bekri Mustafa zulasından şarap şişesini çıkartır iki yudum alır bunu gören Sultan Murat “Kayıkçı o içtiğinden bana da versene” der. Kıramaz Bekri Mustafa uzatır şişeyi 4. Murat’a…
4. Murat şişeden birkaç yudum aldıktan sonra. Bekri Mustafa’ya dönerek “Bana bak ben 4. Murat’ım sen içki yasağına rağmen nasıl içki içersin?” deyince Bekri Mustafa’nın tepesi atar küreye yapışır;
“Bana bak efendi” der…”Sen iki kadeh attın kendini Sultan Murat sanmaya başladın ya bir şişeyi bitirseydin o zamanda peygamberim diyecektin öylemi?. Vallahi seni denize atarım” der.
Bekri Mustafa’dan söz açılmış iken yazımıza yine Bekri Mustafa’nın çok önemli bir hatırasıyla son verelim.
BEKRİ MUSTAFA AYASOFYA’YA İMAM OLURSA?
Bekri Mustafa, yoksul bir mahallede bulunan “Küçük Ayasofya Camii”nin önünden geçmektedir… O sırada musallada bir tabut vardır, fakat namazı kıldıracak imam ortalarda yoktur.
Beklemekten canı sıkılan cemaat o sırada başında kavuğu, sırtında cübbesiyle oradan geçmekte olan Bekri Mustafa’yı “hoca” zannederek namazı kıldırmasını söylerler.
Bekri Mustafa her ne kadar “Yahu ben hoca değilim” dese de kimseye dinletemez ister istemez cemaatin önüne geçer namazı kıldırır, namaz bitimi tabutun örtüsünü açar ve ölünün kulağına bir şeyler fısıldar.
Cemaat, ölüye ne söylediğini merak eder ve Bekri Mustafa’ya ölünün kulağına ne fısıldadığını sorar.
Bekri Mustafa gülerek cevap verir.
“Sen şimdi aramızdan ayrılıp ahrete gidiyorsun. Eğer orada, bu dünyanın ahvalini sana sorarlarsa, Bekri Mustafa Ayasofya’ya imam oldu dersin onlar durumu anlar dedim” Der.
Bu hikâye size neyi çağrıştırıyor bilemem ama bana bazı siyasetçilerin nasıl siyasetçi, bazı idarecilerin nasıl idareci ve bazı gazetecilerin de nasıl gazeteci olduklarını anlatıyor.
Tabi anlayanlara…
Sağlıcakla kalınız, hayırla kalınız.

SAYIN MUSTAFA DOĞAN GÜVEN TAZELEDİ
Benimde üyesi olduğum Elâzığ Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti 29 Nisan 2023 tarihinde yaptığı Genel Kurul Toplantısında başkan Mustafa Doğan’ı oy birliği ile yeniden başkanlığa layık gördü.
Büyük bir katılım ve samimi bir ortamda yapılan oylamalarda cemiyetimizin bu süre içerisinde büyük başarılara imza attığı ve Türk Cumhuriyetlerini kucaklama yolunda önemli mesafeler kat ettiği görülmüştür.
Bu nedenle yeniden başkanlığa seçilen Harput Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Doğan Başkanımızı yürekten kutluyor, başarılarının devamını dilerken bütün katılımcı dostlarıma selam ve saygılarımı iletiyorum.
*///*

BEKRİ MUSTAFA

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin