MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ

TÜRKİYE’NİN ORTADOĞU ROLÜ

Türkiye, Ortadoğu’da ciddi bir güç haline geldi ve bu gücü askeri/ticari olarak  genişletmeye devam ediyor. Ekonomik büyüme, yatırımlar ve ihracatın artması bunların yanısıra değişen global ekonomi, ticari ağlar Türkiye’nin bölgesel ve küresel ekonomideki konumunu güçlendiriyor. Türkiye’nin Ortadoğu ülkeleriyle olan ticaret hacmi, son yıllarda 30 milyar doların üzerine çıktı.

Özellikle son yıllarda Ortadoğu’da yaşanan siyasi ve ekonomik krizler, savaşlar Türkiye’nin bölgede güçlü bir ekonomik aktör haline gelmesine neden oldu. Türkiye, bölgede hem ticaret hem de yatırım anlamında önemli bir aktör haline geldi. Türk şirketleri, bölgedeki pek çok ülkede yatırım yaparak, istihdam oluşturarak ve ticari ilişkileri geliştirerek, Türkiye’nin bölgedeki etkinliğini artırdı.


Türkiye’nin ekonomik gücü sadece Ortadoğu’da değil, Balkanlarda ve Kafkas ülkeleriyle olan ticari kabiliyeti de son yıllarda ciddi oranlarda artış sağladı. Özellikle son yıllarda yapılan yatırımlar, işletmelerin modernizasyonu ve teknolojik gelişmeler, Türkiye’nin yerel ekonomisini güçlendirdi. Sanayi ve hizmet sektörleri, Türkiye ekonomisinde önemli bir yer tutuyor ve istihdamın büyük bölümünü oluşturuyor.
Son dönemde yaşanan küresel ekonomik dalgalanmalar, Türkiye ekonomisini de etkiledi. Döviz kurlarındaki dalgalanmalar, yüksek enflasyon ve işsizlik oranları, Türkiye’nin ekonomik istikrarını tehdit ediyor. Lakin bu durumu krizden fırsata çevirerek değerlendirmeyi başarabilirsek bölgedeki ciddi bir ticaret üs haline geleceğiz. Hem lojstik hem de üretim maliyetleri gibi avantajlarımız ile önümüzdeki 10 Yılın fason üretimde Dünyanın nabzını tutma fırsatını kaçırmamalıyız.
2023 genel seçimleri, Türkiye’nin ekonomik gücü ve yerel ekonomisi açısından önemli bir dönüm noktası olacak. Seçim sonuçları, Türkiye’nin ekonomik geleceğini belirleyecek. Çünkü oluşturulan siyasi arenada rejim değişiklikleri , bakanlık bölüşmeleri gibi durumlar global arenada Ülkemiz ekonomi üzerine kara bulutlar çağırmaktadır. Seçim sonuçlarıyla birlikte bu belirsizlik rüzgarı dağılacağını bir güven zemininin oluşturulması gerektiğine inanıyorum.Seçim sonrası Türkiye’nin ekonomik gücünü korumak ve daha da ileriye götürmek için, atılması gerekn en önemli adımlardan olan işletmelerin modernizasyonu, teknolojik gelişmeler, yatırımların artırılması, ihracatın geliştirilmesi ve ticaret anlaşmalarının genişletilmesi gibi alanlarda çalışmalar yapılmasına hızlıca aksiyon alınmalıdır.


Türkiye’nin hem Ortadoğu’da hem de yerel ekonomideki gücü, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek önemli faktörlerden biridir. Seçim sonuçları ve Seçim sürecinde, adayların ekonomik politikaları, Türkiye’nin ekonomik gücü ve yerel ekonomisi açısından önemli bir rol oynayacak. Türkiye’nin ekonomik geleceğini güvence altına almak için, tüm paydaşların birlikte çalışması gerekiyor. İşletmeler, devlet, sivil toplum kuruluşları ve akademik çevreler, Türkiye’nin ekonomik gücünü korumak ve geliştirmek için birlikte çalışmalıdır. Bu çalışmaların, Türkiye’nin ekonomik geleceğini şekillendirecek ve Türkiye’yi bölgesel ve küresel ekonomide güçlü bir oyuncu haline getirecektir.
İyi haftalar dilerim…
Elektrik-Elektronik Mühendisi-Genç Girişimci
orhanalperenyildiz@hotmail.com

TÜRKİYE’NİN ORTADOĞU ROLÜ

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin