MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ

GELECEK YAPAY ZEKA VE YERLİ YAZILIMDA

Teknoloji gündemindeki yerini koruyan metaverse ve kripto ağlarıyla ilgili finansal teknolojinin geleceğini yorumlayan Gates , bizlere geleceğin teknolojik finansda değil “Yapay Zeka” teknolojilerinin geliştirilmesinde olduğunu hatırlatıyor.
Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Reddit’te yakın zamanda gerçekleştirilen bir soru-cevap oturumunda, Web3 ve kriptoya mesafeli yaklaştığını söyleyerek bu teknolojilerin bir sonraki ‘büyük şey’ olmasını bekleyenlerin umutlarını söndürdü.
Bir kullanıcının bugün ‘internet gibi devasa bir teknoloji kayması’ yaşanıp yaşanmadığı sorusuna yanıt veren Gates, asıl ‘büyük şey’in ‘yapay zeka’ (Artificial Intelligence – AI) olduğunu söyledi.Bu, Microsoft’un bu alana milyarlarca dolar yatırım yapmasıyla da tasdikleniyor. Aynı zamanda Gates, Web3 ve metaverse gibi teknoloji trendleri üzerine çok fazla bahis yapılmamasını tavsiye ediyor.
Soru cevap etkinliğinde bir kullanıcının Gates’in 2000’lerin başında söylediği ve insanların internetin beş yıl sonra ne olacağını olduğundan fazla tahmin edip on yıl sonra potansiyelini hafife aldıklarıyla ilgili ünlü sözünü hatırlatması da Gates’in ‘dot-com balonu’ başta olmak üzere birçok öngörüsünde ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.
Ülkemizin gündeminde ise özellikle son beş yıldır “Yerli Yazılım”, “Yerli Ürün” kavramlarını açmak istiyorum. Ülkemizin özellikle mühendislik ve teknoloji girişimleri ciddi rakamlara ve başarılara ulaşmış durumda olmasına rağmen dağıtılan ödeneklerin karşılığını henüz alamadığımızı görüyorum. Bunun sebebi ise birçok çalışmanın akademik düzeyde makaleleştirildikten sonra akademik ve teknik detaylara sıkıştırılmasından kaynaklanıyor. Akademisyenlerimizin mesleki deformasyon olarak teknik detaylarda boğulmasının sonucu olarak ortaya atılan teori somut bir ürün haline gelmeden dergilerde yayınlanarak rafa kaldırılıyor. Bu durum teknolojik araştırma ve Ar-Ge odaklı çalışmaların ürünleşme sürecini etkilediğini düşünüyorum.
Akademik – Sanayi ilişkisinin geliştirilerek daha verimli ve ürün odaklı çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyorum.


“Yerli Yazılım” kavramındaki gözlemlenen problem ise özgünlük detaylarında saklı, tüm dünya bizler gibi araştırmalar, yazılım ve ürün geliştirmeler üzerinde Milyarlarca Dolarlık yatırımlarla geliştirmeye çalışıyor. Lakin yazılım geliştirme hususunda var olanı “kopyala, devşir, markala ve piyasaya sür” sistemi ülkemizde çoğunlukla kullanılıyor ve bunun yapan personele “Yazılımcı” firmaya “Yazılım Firması” sıfatlandırılması yapılıyor. Tabi tüm firma ve personeller için geçerli değil bu durum. Lakin çoğunlukla piyasada karşılaştığımız durum böyle olduğu için yazılım geliştirme ve iyileştirme süreçleri kangren durumlara geldiğini görmeliyiz. Özelikle “Yapay zeka yazılımları” konusunda eğitim ve uygulama odaklı geliştirme platform ve sistemleri genişletilerek daha kalifiyeli ve özgün bir sistem oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum.
Gates’in ifade ettiği gelecek “Yapay Zeka” teknolojilerindedir ifadesini çok gerçekçi ve doğru buluyorum. Geleceğin teknolojileri üzerindeki çalışmaların arttırılması ve özgün, yerli ürün ve yazılımların arttırılması gerektiğine inanıyorum.


Girişimlerin, firmaların ve yatırımların öncelikli olarak ithalat açığı olan kalemlere yönelik Ar-Ge ve Üretim odaklı olması gerekiyor. Böylelikle öncelikle finansal cep yırtığı ne kadar kapatılabilirse cepte kalanlarla daha fazla teknolojik ürün ve sistem desteklenebileceği unutulmamalıdır.
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, “2025 yılında Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 5’ini yapay zekadan sağlayacak” sözleri bu önemli konunun devletin gündeminde olduğunu ve bu alana yönelik verilen önemi açığa çıkarıyor.
Geleceğin Teknoloji dünyasında Türk Malı ve Türk Yazılımı sloganıyla yazımı tamamlıyorum.
İyi haftalar dilerim…
Elektrik-Elektronik Mühendisi
Genç Girişimci
orhanalperenyildiz@hotmail.com

GELECEK YAPAY ZEKA VE YERLİ YAZILIMDA

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin