NEVZAT ÜLGER

AK PARTİ 4. BÜYÜK KONGRESİNİN ARDINDAN

AK Parti 4. Büyük Kongresi’ni 7 Ekim 2023 Cumartesi günü büyük bir coşku ve büyük bir katılımla gerçekleştirdi.

Kongre, değişim ve yenilenme adına “Hep Yeni, Hep İleri”  repliği üzerinde yükseldi.

Önümüzdeki sürecin “değişim ve yenilenme” ile şekilleneceği düşünülürse, yeni MKYK üyelerinin bu değişim ve yenilenme hareketini reformist bir anlayışla yapabilecek yapıda olmasının büyük önem taşıdığı oldukça açıktır. 25 eski MKYK üyesi ile yeni seçilen 50 MKYK üyesinin oluşturacağı sinerjinin, toplumda “Geçmişten geleceğe köprü kuran yenilenmeyi” gerçekleştireceği kanaati güçlüdür. Netice itibariyle bu kongrede değişim ve yenilenme adına somut bir adım atıldı.

MKYK’nın yüzde 25’ini oluşturan, kendisini ispatlamış kadınları da eklersek değişim için önemli bir kadro meydana gelmiş oldu.

Yeniler, yılların mücadelesini veren kıdemli siyasetçilerle harmanlandıkça sürdürülebilirlik de tesis ediliyor elbette.

75 kişilik MKYK’da, eski MKYK’dan 50 isim yeni listede yer almadı. Ancak bu 50 kişiden 26’sının milletvekili seçildiğinin altını çizelim.

Seçilemeyenlerin en dikkat çeken isimleri; partinin Genel Başkan Vekili Binali YILDIRIM, AK Parti Sosyal Politikalar Başkanı Jülide SARIEROĞLU, AK Parti Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin CANİKLİ ve AK Parti İnsan Hakları Başkanı Mehmet Ali ZENGİN oldu.

Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ, Metin KÜLÜNK, Özlem ZENGİN, Mücahit BİRİNCİ, Şamil TAYYAR da yeni MKYK’de yer alamayan isimler oldu.

MKYK listesine giren ve dikkat çeken isimler de var.

AK Parti’nin kuruluşundan bu yana tüm MKYK listelerinde görev alan Hayati YAZICI, parti kurucular kurulundan listede olan tek isim. Eski bakanlardan Nihat ZEYBEKCİ, eski grup başkan vekili Mustafa ELİTAŞ, İstanbul eski il başkanı Aziz BABUŞCU ve Elazığ eski milletvekili Ömer SERDAR MKYK’ya giren isimler oldu.

Eski TBMM başkanı Bülent Arıç’ın oğlu Mücahit ARINÇ, eski futbol hakemi Kuddusi MÜFTÜOĞLU, belgesel yapımcısı Serdar KILIÇ, şair Hayati İNANÇ,  Sabah gazetesi yazarı Prof. Dr.Hasan Basri YALÇIN, THM Sanatçısı Mahmut Tuncer’in oğlu Doç. Dr. Mehmet Umut TUNCER, şair Abdurrahim Karakoç’un oğlu Türk İslam KARAKOÇ listeye giren yeni isimler oldular.

Parti’nin yeni MYK’sı da belirlendi. Eski kadrolar yeniden görevlendirildiler ama 31 Mart 2024 seçiminin ardından MYK’nın da yenileneceğini düşünen birçok siyasi gözlemci var.

Genel Başkan Vekilleri EFKAN ALA ve MUSTAFA ELİTAŞ oldu.

Partiye Genel Başkan’la birlikte yön veren kadronun MKYK olduğu düşünülürse, bu kadronun önemi hemen anlaşılır. Kaldı ki illerdeki kadroların belirlenmesinde, illerin milletvekilleri, belediye başkanları, il ve ilçe başkanları, yönetim kurulları ve MKYK’da görevli isimler oldukça önemlidir.

Avrupa Birliği projesi, bölgedeki siyasi ve ekonomik gelişmeler, yeni fiziki yatırımlar, Sivil Anayasa ile meydana çıkabilecek krizlerin varlığını düşündüğümüzde bu kadroların önemi ve bu kadrolardaki isimlerin (cv’leri)  hayat hikâyeleri büyük önem taşımaktadır.

Konunun ilimiz açısından da ayrı bir özelliği var elbette.

İlimizin milletvekilleri; Erol Keleş, Ejder Açıkkapı, Mahmut Rıdvan Nazırlı, Teşkilatlanma Başkan Yardımcısı Metin Bulut, MSB Yardımcısı Şuay Alpay, MKYK’nın yeni üyesi Ömer Serdar ile il ve ilçe örgütlerinin performansı, ilimizin gelişme skalasındaki yerini belirleyecektir.

Ben şahsen bu kadrolardaki arkadaşlarımızın ilimiz için önemli işler başaracağından oldukça ümitliyim.

Hepsine de başarılar diliyorum.

 

AK PARTİ 4. BÜYÜK KONGRESİNİN ARDINDAN

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin