NEVZAT ÜLGER

14 MAYIS 2023 ERKEN SEÇİMİ

18 Haziran 2023 yapılması gereken genel seçimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan yasal yetkisini kullanarak 34 gün öne alarak 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılması ile ilgili kararı imzaladı ve kamuoyu ile paylaştı. Böylece genel seçimlerin 14 Mayıs 2023 günü yapılması kesinleşti. Seçim takvimi işlemeye başladı.

Türkiye siyasi hayatından söz edilirken Cumhuriyet’in 1945 yılına kadarki ilk dönemi için ‘tek partili’, o tarihten sonraki dönem için de ‘çok partili’ siyasal dönem sıfatı kullanılır.

Bu seçimin önemli özelliklerinden biri; düne kadar önemsenmeyen partilerin, günün şartları sebebiyle oluşturulan “ittifaklar” nedeniyle önem kazanmış olmalarıdır.

Anlaşılan o ki; seçimin sonucunu ittifakların gücü belirleyecek. Ancak parti tabanlarının geçmiş kültürel, sosyal, siyasal bagajları içte kırılmalar yaratabilecek potansiyel fay hatları olarak görülebilir.

Seçimin en güçlü adaylarını bulunduran Millet ve Cumhur ittifakının seçmene yönelik öne çıkarmayı planladığı söylemlerin öncelik sıralamasını 6 Şubat depremleri önemli ölçüde değiştirdi. 12 ili etkileyen, Türkiye nüfusunun yaklaşık %15’nin yaşadığı afet bölgesinde yaşamın normale dönememesi, bu durumun seçim tarihinin çok sonralarına sarkacağını gösteriyor.

Bu arada TOKİ imzalı yerleşke ve konutların depremde başarılı sınav vermesi, bu anlamda iktidarın topluma güven verme anlamında önemli referanslarını oluşturduğu söylenebilir.

Cumhur İttifakı’nın en güçlü bileşeni Ak parti ve R. Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliğidir. MHP ve diğer ulusalcı, milliyetçi söylemlerin, kutuplaştırıcı söylemleri ise Cumhur ittifakını zayıflatan en önemli tehdit unsurlarından birini oluşturduğunu söylüyor siyasi gözlemciler. Bu ifadelerin seçim sürecinde restore edilip toplumun duyarlılığına paralel bir hizaya çekileceği söylenebilir.

Seçim matematiğinde, HDP’nin seçimin sonucuna etki yapacağı tahmin ediliyor. Taşıdığı risk kadar getirisinin de önemli olduğu görülüyor.

Ekonomi son yılların en önemli konusu olmaya devam ediyor. Özellikle yüksek enflasyon kırılması ile başlayan süreçte yoksullaşmanın kitleselleşmesi, hayat pahalılığı, gıda, ev, araba, sağlık, eğitim vb. yaşamsal ihtiyaçlara ulaşmaktaki zorluklar gibi toplumsal yaşamda belirginleşen gündemler Cumhur ittifakının en zorlanacağı konular olarak kabul ediliyor.

Millet ittifakı; mevcut başkanlık sistemini, tek adamlık, kuvvetler ayrılığının kaybolması, kurumsal yapıların, yerel yönetimlerin bu sistem içinde ehliyet, liyakat, neopizm konularındaki olumsuzlukları ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş yapacaklarına dair sitem değişikliği üzerinden seçmenin karşısına çıkıyor.

Her seçimde denildiği gibi bu seçim de ülke açısından bir kader seçimi olacak. Temelde toplum iradesinin şekillendirdiği iktidar kültürünün devlet denen devasa örgütlenmeye yön verdiği oranda devlet bir hizmet organizasyonu olacaktır.

Dünyanın çok hızlı değiştiği, bilginin hepsine ulaşmanın ve hepsini özümsemenin mümkün olmadığı bir dönemde sezgilere dayanarak karar almak daha da büyük bir önem kazanmıştır.

Gelecek senaryosu geçmiş ile ilgili bildiklerimizin geleceğe taşınması değildir. Ancak gelecekte senaryolar, geçmiş ile ilişkili olabilirler.

Gelecek senaryolarında “bu olur ise şu sonuç doğar” şeklinde kurgular üzerinden muhtemel gelecekler öngörülmeye çalışılır. Böylece senaryo sahipleri muhtemel geleceği öngördükleri gibi yönlendirmeye de çalışırlar. Siyasi tercihler de geleceğe ilişkin “senaryo” tasarımıdır.

Sayın seçmen, unutma, her “oy”un önemi var.

14 MAYIS 2023 ERKEN SEÇİMİ

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin