MEHMET DUMAN

Söz veren oldu mu?

Genel seçimleri geride bıraktık yerel seçimleri bekliyoruz. Türkiye’nin son üç dört yılına baktığımızda depremler, pandemi, sel baskınları, orman yangınları, her yıl binlerce can ve mal kaybı yaşadığımız trafik kazaları, kadına çocuğa şiddet, gasp, hırsızlık, mülteci sorunu, yüksek enflasyon, hayat pahalılığı canımızı sıkan ve üzen etkenler oldu diyebiliriz.

Sıkıntıları yazmaya ve sıralamaya kalksak inanın sayfalar kâfi gelmez. İyi şeyler olmadı mı hayatımızda diye sormaya kalkacak olsak aksi bir sözde yüzümüz kızarır. Özellikle savunma sanayisin de ki gelişmelere baktığımızda kendi uçağımızı, silahımızı, tankımızı, insansız hava taşıtlarımızı yapmamız bir yana, kendi aracımızı üretmemiz, denizlerimizde doğalgaz rezervlerinin bulunması, şehirlerimizde bulunan yeraltı maden sahaları geleceğimiz adına olumlu ve güzel gelişmeler oldu diyebiliriz.

Kıymetli dostlar yazıma başlarken başlığımızı “söz veren oldu mu”? Koyduktan sonra biraz açalım isterseniz ne demek istediğimizi. Hani dedik ya, genel seçimleri geride bıraktık diye. Geride bıraktığımız seçimlere döndüğümüzde ben şahsen hiçbir vekil adayının ağzından kazanırsak Elazığ’a hızlı tren getireceğiz, hayat pahalılığını düşüreceğiz, Harput’a teleferik yapacağız, Pertek köprüsünü Ülkemizin gereksinimi diyerek programa alacağız ya da Elazığ’ı büyük şehir yapacağız gibi sözler pek duymadım.

Bu sonucu iki sebebe bağlayabiliriz. Bunlardan ilki millet artık bu gibi palavralara inanmıyor, diğer şık ise bunların sözünü vereceklerin üç dört yıldır ülke olarak yaşadığımız sıkıntılardan dolayı yarını düşünemedikleri için masayı ve yumruğu ister istemez rafa kaldırıyorlar diyebiliriz.

Bu arada yerel seçimlere de sayılı aylar kaldığını unutmayalım. Belediye başkan adayı kimler olur, kimler hangi projelerle hangi sözlerle arenada boy gösterirler şimdiden kestirmek zor olsa gerek.

Aziz şehir Elaziz’in anahtarını şu an elinde tutan ve çalışan bir belediye başkanımız var. Görevini bir dünya söylentiye rağmen en iyi şekilde yapmaya çalışıyor ve yapıyor da. Göreve seçilirken verdiği sözleri ve projeleri yerine getirirken şehrin üç beş yılda büyüme ve gelişme adına kat ettiği yolu görmezden gelmek yakışıksız ve haksız olur diyorum. Şahin başkan çok şeyler kattı ve kazandırdı Elazığ’a, çok çivi çaktı çok yoruldu.

Eksiklikleri olmadı mı desek yanılırız.  Belediye meclisinde onaylanıp geçmesine rağmen Halk ekmek fabrikasını hiç söylemedi, anlatmadı, konuşmadı. Yolların çok bozuk olduğunu, köstebek yuvasına döndüğünü altyapı çalışmalarıyla geçiştirdi. Yapılan alternatif bulvarlar, caddeler, yollar, parklar, bahçeler, otoparklar şehrin sıkışmış halinden kurtarılmasına vesile olurken gazi caddesinin sadece yaya yolu olarak kullanılması için çözüm üretilemedi. Hazar gölü eski cazibeli haline kavuşturulamadı. Pertek köprüsünün Doğuyu, Güneydoğuyu, Akdeniz’i Karadenize bağlayacak önemli bir proje olacağını hiç gündeme almadı, Pertek köprüsünün Elazığ’a katacaklarını Ankara’ya anlatamadı.

Tabii biz bu eksiklikleri yazarken Şahin başkanın bu işler için millettin vekâlet verdiği milletvekillerinden daha çok çalışıp koşturduğunu da inkâr edemeyiz hiç kuşkusuz. Yerel seçimlere aylar kaldı demiştik.

Baktığımızda ve adı söylenen isimlere takıldığımızda bize düşen söz; Şahin başkan gelecek dönemde seni bekleyen çok işin var.

Allah’a emanet olun.

 

Söz veren oldu mu?

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin