PROF. DR HİKMET ESEN

ELAZIĞ ÇARŞI KARIŞTI

Kıymetli Harput Gazetesi okuyucuları, 14 Mayıs 2023’de ülkemizde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri için aday adaylığı süreci tamamlanırken, yeni bir sayfa olan adaylık süreci başlamıştır. Seçimin vatanımıza ve şehirlerimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

09.04.2023 tarihinde tüm partilerdeki kesin aday listeleri ve illerin bağımsız adayları belli oldu. Son 2-3 günde listeler sosyal medyalarda, whatsapp’larda uçuşurken Elazığ’ımızda listelere girmeyi hak eden bazı adayların listelere girmediğine şahit olduk.

Uzun zamandır siyasette adını duyduğumuz adaylar için de artık sanki son seçim dönemi olacak bu seçim dönemi… İlimize gerçekten değer veren, yıllardır bu şehirde kazanan ve bu şehre hizmet etmiş insanlar vekil olsunlar, temennimiz budur elbet.

Partilerin ilan ettiği ilimizdeki kesin aday listelerini beğenen de var beğenmeyen de, ancak ülke ve şehir menfaatlerini düşünerek bizlerin oy vermesi gerekir.Elazığ siyasetinin kesin aday listelerinin açıklanmasına 1-2 gün kala ne kadar karıştığını da görmüş olduk. Seçmenin işinin zor olduğu bir dönemde siyasi parti yöneticileri de seçmenin işini zorlaştırmıştır.

Elazığ’ın ülke gündemine kaç defa #sahipsizelazığ etiketi ile geldiğini biliyoruz. Derdimiz şehrin iyi, kaliteli, yalan söylemeyen, milletine faydalı olacak liyakatli vekillerle yoluna devam etmesidir. Adaylar 34 gün boyunca şehrimiz için hangi proje vaatlerinde bulunacak, bunları takip edip ederek gerçek, uygulanabilir ve yapılabilir projelere destek vermeliyiz.

Başlığımızda da ironi yaparak belirttiğimiz Elazığ siyasi gündeminin oldukça karıştığı aşikar bir durumdur. Bazı partiler adeta ayaklarına sıkarak garanti vekil çıkarabilecek aday adaylarını listelerine koymayarak daha zayıf adaylarla yollarına devam etme kararı almıştır. Bazı partilerde illerinde temayül yoklaması yaparak gerçek halk oylaması şeklinde sağlıklı sonuçlar almıştır ve genel merkezlerinden de bu iradeye uyulması yönünde destek görmüşlerdir.

Listelerde bulunan adayların sıralama fark etmeksizin çalışması ne kadar önemlidir bunu da bu seçim döneminde göreceğiz. Kimi partilerde daha ilk gün olmasına rağmen liste sabotajlarını duymaktayız. Bu tip görüntüler adayların kalitesini gösterir, kendi önündeki arkadaşını desteklemeyip tarafsız durmak veya aday adayı olduğu partiye destek vermemek büyük bir irade zayıflığıdır.

Birlikte olunursa şehir de ülke de kazanır, ülkemizin ağır problemlerle boğuştuğu bu süreçte, Türkiye’nin çıkış yoluna sağlıklı ilerlemesi her şeyden önemlidir.

Saygılarımla…

 

ELAZIĞ ÇARŞI KARIŞTI

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin