EMRAL CÖMERT

KARAKTERLİ İNSANIN ÖZELLİKLERİ

Kaliteli insan karakterlidir. Karakterli insan işine geleni değil, doğru olanı savunur. Karakterli insan dışsal sosyal sermaye ile değil, içsel sosyal sermayesi ile güçlüdür. Tanıyanlar bunları düzgün insan diye tanımlarlar.

Karakterli insan kaybedince kimseyi suçlamaz. Başarılı iş çıkardığında mütevazılıği artar. Kaybettiğimizde kendi hatalarını kabul eder ve sıkıntıdan kurtulmanın yollarını arar. Sıkıntı anında hemen yeni bir hedef belirler düştüğü yerden çıkmanın yolunu bulur. Kaliteli insanın hedefi bir meslek sahibi olmak veya para kazanmak olamaz. Kaliteli insanın nihai hedefi, insanlara ve dünyaya katkı sağlamaktır.

Kaliteli insan her şartta pozitif ve iyimserdir. Şartlar ne kadar ağır olursa olsun, asla kötümser olmaz. En kötü şartta dahi odaklanarak başarı yakalar.

Kaliteli insan her çeşit sıkıntıya katlanacak sabır a sahiptir. Sabırsız insanın sıkıntı anında kendine ve çevresine zarar verdiğine şahit oluruz. Sabır göstermeyen gelişemez. Sabırsız insan kendini ve çevresini harap eder. Sıkıntılı dönemde karakterli insan kontrolü kaybetmez, pozitif insanlarla ilişki kurar, daha kolay çıkış yolu bulur. Karakterli insan cesaret sahibidir asla yeis e düşmez.

Karakterli insanda sürekli öğrenme isteği olur. Öğrenmeyi bırakan kaybetmeye başlamıştır. Seksen yaşında olsak da öğrenci gibi olmalıyız. Öğrendikçe çevremiz genişler. Hoşgörü sahibi ve öğrenmeyi bırakmayan insanlar asla terk edilmezler.

Karakterli insan, insanları sever, onlara inanır, onların güçlerini artırmalarına katkı sağlar. Karakterli insanlar asla bozgunculuk etmezler. Size, çevreniz, ortaklarınız ve ailenizle,  iyi geçinmenizi önerirler.

Karakterli insan bir karar verdimi, ondan kolay vazgeçmez. Karakterli insan disiplinli olarak çalışır sıradan olmamak için çok çaba harcar.

Karakterli insan tevazu sahibidir. Güçsüz insanları yüceltir, onları yücelterek mutlu edeceğini bilir. Karakterli insan cesurdur. Karakterli insan toplumun ve kişilerin gelişimi için çaba harcar, şahsi menfaattarı için asla yanlış yapmaz. Toplumsal kalitenin artması için karakterli insan olmalıyız ve kaliteli evlat yetiştirmeliyiz der, karakter sahibi insanlara saygılar sunarım.

 

KARAKTERLİ İNSANIN ÖZELLİKLERİ

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin