EMRAL CÖMERT

FLORYA İBB TESİSLERİNDE NACİ GÖRÜR’LE KAHVALTILI TOPLANTIDAYDIK

Toplantıyı düzenleyen benimde üyesi olduğum İşbirliği ve Proje Gurubu idi. Başkanımız Gürkan Özensoy bu proje gurubunda her zaman güncel konuları ve ülke çapındaki değerli konuşmacıları getirmeyi başarıyor. Bu ay Naci Görür konuşmacı idi. Daha önce Cihat Yaycı hemşerimiz gelmişti. Bu programı Kanal 23 canlı yayınladı.
Naci Görür hoca depremle ilgili güvenilen bir bilim adamımız. Elâzığ’ın ülke çapında ses getiren çokça bilim insanı yetiştirmesi hepimizi gururlandırıyor. Naci Görür hocamızın depremle ilgili görüşlerine katılmamak mümkün değil. Fakat depremin dışına çıktığı konularda yaptığı tespitler çok ta uygulana bilir değil. Örneğin depremin enkazları 300 milyon ton bunların poşetlenmesi veya su sızdırmaz meramlarla sarılıp gömülmesi çok kolay değil.
Naci hocam bu kadar yol yapılmasa da olur diyor ya, işte en makul olmayan tespit o.  Depreme erken müdahaleyi önleyen en büyük engel enkaza ulaşamamak. Şehir içi yollarda, şehirlerarası yollarda tıkandı. Her ile havalimanı yapılmasının ne kadar elzem olduğunu bu depremde gördük. Ulaşımın önündeki tüm engellerin kaldırılmalı. Yeni projeler geliştirilmeli, ana yolların kenarlarına asla çok katlı binalar yapılmamalı. Deprem olsa da kapanmayacak alternatif yolları yapılması, depremde yoların kapanmasını engelleyici tedbirlerin alınması gerekir.
Bu ülkede lojistiğin önemini kavrayamayan insanların olması çok üzücü. Almanlar 1830’larda kalkınma hamlesi başlatırken önce ulaşım diyorlar. 1840 ile 1875 arası 8045 km demir yolu yapıyorlar. Almanlar; Bin sekiz yüzlerde kalkınmanın, ulaşımla başladığını keşfetmişken bizde hala ulaşımın önemini kavrayamayanlar var.
2000 yılında 26 milyar dolar ihracat yaparken,bu gün 250 milyar doları geçtik. İstanbul’da kamyonların köprülerden geçişi sabah 7 ile 10 arası, öğlen sonu 16 ile 22 arası yasaktı. Sadece Yavuz sultan köprüsü yapılmamış olsa ihracatın bu rakamlara gelmesi imkânsızdı.
Naci Görür hocanın, kentsel dönüşüm, rant sal dönüşüme dönüyor,müteahhitler zengin oluyor gibi argümanlarla 50 yıllık (ayakta zor duran) binaları, kentsel dönüşüme sokmayanları eleştirmemesi kabul edilemez. İzmir’de zemini çok kötü 50 yılık binalar kentsel dönmüşüme sokulmuyorsa, CHP’nin depremle ilgili eleştirisi ciddiye alınmaz.
Naci Hoca Erdoğan’ın doksanlı yıllarda, KİPTAŞ aracığı ile yaptığı depreme dayanıklı evleri ve TOKİ’nin yaptıklarını takdir etmesini beklerdim. KİPTAŞ kocaman Başak şehri oluşturdu. TOKİ, Kaya Şehri. Depremle ilgili bilim adamları Kentsel dönüşüme önem vereni desteklemeli. İşin rant yönünü tartışmak bilim adamının söylediğinin ağırlığını azaltıyor. Rant yönünü siyasetçiler, gazeteciler ve halk tartışsın.
Hepimiz ideolojik bakış açısından kurtulmalıyız. Depremde başarılı ülkelerin yaptıklarını inceleyerek, bizim yapabileceklerimizi profesyonel şehir planlamacılarla beraber belirlemeli ve hızla yapmalıyız diyor, Naci Hocama ve okurlarıma saygılar sunuyorum.

FLORYA İBB TESİSLERİNDE NACİ GÖRÜR’LE KAHVALTILI TOPLANTIDAYDIK

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin