EMRAL CÖMERT

EKOMOMİK GELİŞMİŞLİKLE İLE VİJDAN ARASINDA TERS OTANTI MI VAR?

ABD’de başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde toplumsal duyarlılık azalmakta, kendilerini etkilemeyen olaylara karşı, duyarsız davranmakta, tuzu kurular insanların ölümüne göz yummaktalar.

İnsanlar ilk çağdan beri, büyük acılar ortaya çıkınca, zalimlerin zulmüne uğrayınca duyarlılıkları artmakta, hümanist insanlar çoğalmakta, merhametlilerin sayısı artmaktadır. Belli bir süre sonra, yine şahsi menfaatler öne çıkmakta, mazlumların sesi duyulmaz olmaktadır. Bu durumu en iyi Moğol İmparatoru Cengiz Hanın Dünyanın % 22 sini işgal etmesi ve işgal aşamasında acımasızca insanları katletmesi sonrası hümanizmin zirve yapması ile görüyoruz. 2. Dünya savaşı sonrası Avrupa ülkeleri daha duyarlı davranmaya başlamışlardı.

Moğol istilasından sonra Yunus Emre, Mevlana gibi hümanist bakış açısına sahip yazar ve düşünürler çok değer bulmuş, hümanizm; işgal edilen tüm topraklarda yayılmıştı. Akılla hareket etmesi gereken insanların merhamet sahibi olması için, illa bir bela mı yaşaması gerekiyor !!!

Bir köpek yavrusuna zarar gelince ortalığı yıkanlar, nasıl oluyor da binlerce çocuğun ölümüne şahitlik ettiğimiz bu günlerde kılını kıpırdatmıyor. Hele bizim ülkemizde bazı aklı evveller vicdanını rahatlatmak için midir bilinmez Filistinliler bizi sattı ifadeleri ile çocukların katledilmesine sessiz kalmalarına gerekçe bulmaya çalışıyorlar. İnsanlığın ölmüş, vicdanların kararmış olması, tekrar büyük bir dünya savaşının yaklaşığına işaret ediyor. Vicdan devre dışı kalır, menfaat öne çıkarsa, bilin ki büyük savaş yaklaşmıştır.

İsrail’in çocukları katletmesine sessiz kalmamız, Myanmar’da Müslümanlar katledilirken AB ülkelerinin duyarsız kalması, vicdan ve aklın devre dışı kalması, çocukların canını, konforumuz kadar dahi önemsemeyişimiz insanlığın öldüğünü gösteriyor.

İnsan sadece maddi bir varlık değil. Eğer biz başkalarının yaşamını kendi menfa atımızdan değerli görmez, çocuklarımızı başkalarına yardım etsin diye yetiştirmek isek muhakkak ki dünya yaşanmaz bir hal alacaktır. Böyle bir dünyada takdir edersiniz ki çocuklarımız da huzur bulamayacaklardır.

Vicdanın ve merhametin önde olduğu, çocukların öldürülmediği, insanların çocuklarını yetiştirirken insanlığa ve doğaya nasıl katkı sağlayacağını öğrettiği bir dünyanın kurulacağı ümidi ile merhamet sahibi cesur insanlara saygılar sunuyorum.

 

 

EKOMOMİK GELİŞMİŞLİKLE İLE VİJDAN ARASINDA TERS OTANTI MI VAR?

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin