EMRAL CÖMERT

ABD’DE MÜTHİŞ TÜRK KIZI OLARAK BİLİMEN HAFİZE GAYE ERKAN’IN ELAZIĞ’LI OLUŞU HEPİMİZİ GURURLANDIRDI

ABD’de müthiş Türk kızı olarak tanınan en genç ekonomi profesörü Boğaziçili Türkiye’nin ilk kadın merkez bankası başkanı olan Hafize Gaye Erkan’ın Elazığ’lı bir mühendisin kızı oluşu Elazığlılar arasında gündem oldu.
Yıllardır bir bakan çıkarma sevdası olan hemşerilerimiz, Hafize Gaye Erkan hanımefendi ile gurur duyacaklar,
Elazığ son yıllarda bakan çıkaramıyor fakat güçlü bürokratlarımız var. Savunma Sanayi Başkanlığı yapan İsmail Demir tüm ülkenin takdirini topladı, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş hepimizi gururlandırıyor. Fafize Gaye Erkan’ın Merkez bankası başkanı olması birçok bakandan çok daha fazla gündem oldu, gündem olmaya devam edecek.
Edilgen ruh haline sahip olanlar hep bir şeyler odsunda ülke kurtulsun, şehrimiz kurtulsun havasında oluyorlar. Etkin insan elinden geleni yapar, o anki potansiyeli en iyi şekilde kullanmaya gayret eder. Bürokratlarımızdan ilimizin tanıtımında faydalanmamız gerekir. Önemli olan her şarta her hemşerimizin elinden geldiğince üretmesi ve kişisel gelişimimi sürdürmesidir. Şimdi ilimizde ve ülkemizde gündem olan Hafize GAYE ERKAN’I tanıyalım.
Hafize Gaye Erkan 1982 de İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü 2001’de tamamladı.
Eğitimine ABD’de devam eden Erkan, 2005’te Princeton Üniversitesi’nde finans mühendisliği alanında doktora derecesi almış. Erkan, Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını da tamamladı. Kariyerine 2005 yılında GoldmanSachs’ta başlayan Erkan, burada görev yaptığı 9 yıl boyunca ABD’deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin yönetim kurulları ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme ve satın alma konularında danışmanlık hizmeti verdi.
First Republic Bank’ta 2014 yılında çalışmaya başlayan Hafize Gaye Erkan, burada çalıştığı yaklaşık 8 yıl süresince eş icra kurulu başkanı (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yaptı.
Merkezi ABD’de bulunan mücevher şirketi Tiffany&Co’da 2 yıl yönetim kurulu üyesi olan Hafize Gaye Erkan, 2022’de, Fortune 500’de yer alan küresel finans danışmanlığı şirketi MarshMcLennan’ın yönetim kuruluna katıldı.
San Francisco Business Times’ın 2018’deki araştırmasına göre, Amerika’nın en büyük 100 bankasında başkan veya CEO unvanına sahip 40 yaşın altındaki tek kadın olan Erkan, aynı yıl San Francisco Business Times’ın “40 Yaş Altı 40 Listesi” ile Crain New York Business’ın “40 Yaş Altı 40 Listesi”nde yer aldı.
Bu başarılı hanımefendi şimdi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı.
Global dünyada kendini geliştiren ve sürekli mücadele edenler muhakkak fark ediliyorlar. Son bakanlar kurulu üyeleri ve üst bürokratlar işinin ehli,toplum tarafından kabul gören ve Türkiye yüzyılı vizyonuna uygun insanlar.
Türkiye yüzyılı hayali olanlar, bu uğurda çalışanlar, asla mazeret üretmeyenlerle beraber yürüyecek, geleceğimizi ve mazlumların geleceğini daha iyi hale getireceğiz diyor, bu uğurda yılmadan mücadele edenlere selam ve saygılarımı sunuyorum.

 

ABD’DE MÜTHİŞ TÜRK KIZI OLARAK BİLİMEN HAFİZE GAYE ERKAN’IN ELAZIĞ’LI OLUŞU HEPİMİZİ GURURLANDIRDI

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin