EMRAL CÖMERT

ABD VE İTALYA’YI GERİDE BIRAKARAK DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDUK

2019 Covid salgını ile dengeler değişti. ABD öğretileri ile hareket edenler irtifa kaybederken; bağımsızlık karakterimdir diyen Mustafa Kemal’in kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, bağımsız ve kendine özgü yöntemlerle her alanda zirveleri zorlamaya başladı.

2002 yılında Paris’e gitmiştim. 2001 yılında Türkiye’ye 11,5 milyon turist gelmişken, sadece Paris’e 40 milyondan fazla turist geldiğini konuşuyorduk. Sadece Paris’e gelen turist Türkiye’ye gelse ekonomik derdimiz kalmaz diyenler oluyordu.2022 turizm sonuçları açıklandı. Türkiye, 51 milyondan fazla turist ağırladı. 82 milyon turist tarafından ziyaret edilen Fransa’nın birinci,74 milyon turist alan İspanya’nın ikinci, ardında Türkiye’nin dünya 3.’sü olduğunu görünce gurur duydum.
Covid ile beraber dünyada üretim azaldı, ardından hızla artan enflasyon yaşandı. Enflasyonun temel kaynağı arz yetersizliği idi. Özellikle yer altından çıkarılan madenler ve enerji kaynaklarına ulaşımdaki zorluk tüm dünyayı sıkıntıya sokmuştu. Arz yetersizliğinden kaynaklanan bu sorunla mücadele edilirken dünya ezberlerini tekrarlıyor, faizleri yükselterek krizin derinleşmesine katkı sağlıyordu. Türkiye; ABD güdümlü ekonomistlere inat faiz indiriyor ekonomik aktiviteyi artırmaya çalışıyordu.
Türkiye’de 2016’dan sonra yeni ekonomik model denenmeye başlandı. ABD öğretileri dışına çıkıldı. AK Partinin ilk dönemlerinin daha iyi olduğunu düşünenler olsa da, reel gerçeklik bu değil. AK Parti son yıllarda daha özgün, daha bağımsız politikalarla, krizlerde üretim ve yatırımı kısmadan ilerlemeye ve gücünü artırmaya devam ediyor.
Dünyada 200 civarında ülke, 2022 yılında 1 milyar turist vardı. Türkiye bu turistlerin %5’inden fazlasını alıyorsa; amma, lakin gibi kelimeler kullanmadan Sezar’ın hakkını Sezar’a vermeliyiz. Kaprisli ve ezik insanlar bu ülkenin başarısı ile gurur duymasa da, bizler gurur duymalıyız. Bugün İngiltere’ye 25 milyon turist gelirken Türkiye’ye iki katından fazla turist geliyorsa, Erdoğan’ın liderliğinin etkisini, İstanbul Havaalanı gibi büyük projelerin rolünü görmeliyiz.
Türkiye her alanda zirveye oynayan bir ülke oldu. Kıyaslama yapabilecek kadar temel bilgilere sahip, üretim rakamlarını takip eden, ideolojinin kölesi olmayan, FETO kılıklıların dümen suyuna girmeyen her kişi bunu kabul eder. İmparatorluk torunları tekrar zirveye yaklaştı diyor, özgüveni olan bu millete güvenenlere selam ve saygılar sunuyorum.

ABD VE İTALYA’YI GERİDE BIRAKARAK DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDUK

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin