HOCA HASAN HAMAM MÜZESİ AÇILDI

featured

 

 

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın Müzeler Şehri Elazığ Projeleri arasında yer alan Hoca Hasan Hamam Müzesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Açılış törenine AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, kurum müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Elazığ Belediyesi tarafından kadim medeniyetler merkezi Harput’ta bulunan yaklaşık 4 asırlık Osmanlı Dönemi’ne ait Hoca Hasan Hamamı, restorasyon çalışmalarının ardından müzeye dönüştürüldü.

Harput girişinde görkemli kubbesiyle ve gösterişli mimarisiyle ziyaretçileri karşılayan Hoca Hasan Hamam Müzesi, tarihsel serüveni içerisindeki hamam kültürünü gelecek nesillere aktaracak.

Açılış töreninde konuşan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, kadim medeniyetin kendilerine emanet ettiği eserleri koruyarak kent hafızasına kaydedip geleceğe taşımanın huzur ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Başkan Şerifoğulları açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“YILMADIK, DURMADIK, İNANÇLA AŞKLA ÇALIŞTIK”

“Görev süremiz boyunca gönülden bağlı olduğumuz bu aziz şehrin her alanda markalaşmasını hedefledik. Bu hedef doğrultusunda bu güzel şehri şükürler olsun ki her geçen gün bir adım öteye taşımayı başardık.

Fiziki, çevresel, sosyal, kültürel değerleriyle bir bütün olarak Elazığ’ımız geleceğin güçlü şehri olma yolunda adım adım ilerliyor. Bu şehir bizlere sizlerin ve daha da önemlisi geleceğin emanetidir. Bu emanetin bilinci ve sorumluluğuyla daha güçlü adımlarla bu şehrin kazanımlarını artırmaya devam ediyoruz.

2019 yılında memleket aşkıyla yola çıktık. Nice çıkmazlarla karşılaştık. Yılmadık, durmadık, inançla aşkla çalıştık. Hemşehrilerimize vadettiğimiz 11 Ana Başlıkta 100 Projemizi yüzde 80’nin üzerinde tamamladık. Ayrıca şehrimizin ihtiyaçlarına binaen 21 projeyi hayata geçirdik.

İşte bugün geldiğimiz noktada Elazığ’ımıza çok kıymetli kazanımlar sağlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Şehrimizin vizyonuna değer katan Cumhuriyet Meydanı ve Yer Altı Otoparkı, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ve Yer Altı Otoparkı, şehrimizin 30 yıl boyunca hayalini kurduğu fuar ve kongre merkezimizi şehrimize kazandırdık.”

“KÜLTÜREL ÇALIŞMALARIMIZLA ZENGİNLİKLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

“Mini terminalimiz, engelsiz yaşam merkezimiz, Kapalı Çarşı restorasyonu, Bakırcılar Çarşısı ve Saray Camii çevresi yenileme çalışmalarımızı tamamladık. Şehirler arası otobüs terminalimizin inşasında sona geldik. Kentsel dönüşüm çalışmalarımız, sosyal yaşam merkezlerimiz, spor yaşam merkezlerimiz, yeşili ve sosyal donatılarıyla yepyeni yaşam alanlarımız ve GES başta olmak üzere çevresel yatırımlarımızla şehrimizi geleceğe hazırlamak adına çok güçlü adımlar attık.

Sosyal belediyecilik anlayışımızla kimsesizlerin kimsesi oluyor, kültürel çalışmalarımızla zenginliklerimize sahip çıkıyoruz. Kısaca hizmet süremiz boyunca bu şehrin her bir köşesine azim ve kararlılıkla hizmet ve eser belediyeciliğini nakşettik. Hemşehrilerimizin destekleri ve dualarından aldığımız güçle bu aziz şehirde hizmet ve eser üreterek hizmet çıtasını her geçen gün daha da yukarılara taşımaya devam ediyoruz.

Ve elbette kadim medeniyetler merkezimiz, kıymetli hazinemiz Harput’umuzda herkesin hayranlık duyduğu muhteşem bir dönüşümü başlattık. Mazimizden aldığımız ilhamla Harput’ta adeta zaman yeniden akmaya başladı.”

“HARPUT’UMUZ KAZANIMLARIYLA HAYRANLIK TOPLUYOR”

“Bu kadim beldenin unutulmuşluğundan, yalnızlığından sıyrılarak tıpkı mazisindeki gibi yaşayan bir şehir olması adına gayretli çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Görüyoruz ki bugün Harput’umuz artık mahsun değil.

Harput’umuz kazanımlarıyla artık sadece hemşehrilerimizden değil il dışından gelen konuklarımızdan da hayranlık topluyor.

Bu kutlu beldeyi şanına yakışır bir şekilde şaha kaldırmak adına çok kıymetli çalışmalar gerçekleştirdik. Harput’umuzun turizm potansiyeline değer katan Balakgazi Parkı ve Cam Seyir Terasını vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.

Harput’umuz açısından önemli bir değer olan tarihi Harput-Hüseynik Yolu’nu, seyir terasları ve sosyal donatılarıyla turizme kazandırdık.

Harput’un girişinde yer alan beş adet tescilli konağı Belediye Konukevi olarak hizmete sunduk.

Harput’un sivil mimarisini yansıtan 19. yüzyıla ait önemli bir eser olan Sunguroğlu Konağı’nın bodrum katını, sergi salonu olarak hizmete açtık.

İnanç turizmi açısından tarihi camileriyle de ön plana çıkan Harput’umuzda 1500’lü yıllarda inşa edilen Ahmet Bey Cami’sini restorasyon çalışmalarıyla yenileyerek, ibadete açtık.”

“ECDAD YADİGARI TARİHİ BİR YAPIYI HARPUT’UMUZA, GELECEĞİMİZE KAZANDIRMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

“Harput’umuzdaki geleneksel mimari dokuya uymayan tescilsiz yapıları, tarihi ve kültürel dokuya uygun hale getirmek için cephe iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor.

Harput’u ziyaret eden yerli ve yabancı konuklara yönelik Turizm Danışma Ofisi oluşturduk.

Anadolu medeniyetinin en önemli kavşaklarından biri olan kadim şehir Harput’umuzun, kültürel ve sanatsal tüm birikimiyle bir yaşam merkezi olması hedefiyle hazırladığımız ve şehrimiz adına çok önemsediğimiz Müzeler Şehri Elazığ Projemiz doğrultusunda her biri ayrı bir değer olan üç müzemizi şehrimize kazandırdık.

Basın tarihine ışık tutan ve basın tarihinin hafızasının canlandırıldığı Basın Müzesi ile Türk müziğinde istisnai bir yere sahip Harput musikisinin tüm unsurlarıyla yaşatıldığı Harput Musiki Müzesini hizmete sunduk.

Ve bugün maziden atiye bir köprü olarak değerlendirdiğimiz ecdad yadigarı tarihi bir yapıyı Harput’umuza, geleceğimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Osmanlı hamam mimarisi ve kültürünün en güzel örneklerinden birisi olan bu yapıyı virane halinden alarak bir gerdanlık misali Harput’umuza kazandırdık. Osmanlı dönemine ait 385 yıllık maziye sahip bu yapının restorasyon çalışmalarını 2021 yılında başlattık. İlmek ilmek büyük bir titizlikle aslına uygun olarak restorasyonunu gerçekleştirerek, bugün hayranlık uyandıran muhteşem bir esere dönüştürdük. Bu tarihi yapıyı bir medeniyet merkezi olan Harput’umuzun hamam kültürünün yaşatıldığı bir müze haline dönüştürdük.”

“TÜM GÜCÜMÜZLE GEÇMİŞİN İHYASI GELECEĞİN İNŞASI İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM”

“Ayrıca tarihi Hoca Hasan Hamamı çevresinde istimlak çalışması gerçekleştirerek, tarihi dokuya uymayan yapıların yıkımını gerçekleştirdik. Bu alanda komple bir peyzaj çalışması yaparak bu alanı Balakgazi Parkı ile bütünlük oluşturacak şekilde bir dinlenme alanı olarak hizmete sunduk.

İşte bugün kadim medeniyetimizin bize emanet ettiği eserleri koruyarak kent hafızamıza kaydedip geleceğe taşımanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

İnanıyorum ki Harput’umuz daha nice güzel hizmetlerle gelecek yolculuğunu sürdürecek ve Türkiye’nin en önemli turistik destinasyonları arasında yerini alacaktır.

Tüm gücümüzle geçmişin ihyası geleceğin inşası için çalışmaya devam edeceğiz.

Bu kıymetli eserin proje ve icra aşamasında, sanat yönetmeninden arkeoloğuna, uluslararası uzman küratöründen, sanat tarihçisine güçlü profesyonel bir ekiple çalıştık.  Emek harcayan tüm arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum.

Şehrimize kazandırdığımız her eser geleceğimize, insanımıza vefamızın tecellisidir. Vakit, çocuklarımız için gençlerimiz için geleceğimiz için güçlü bir Elazığ için gece gündüz demeden hizmete devam vaktidir. Rabbim, yar ve yardımcımız olsun. Bu kıymetli eser bugünümüze ve geleceğimize hayırlı olsun.”

BELEDİYE BAŞKANIMIZ ŞAHİN ŞERİFOĞULLARI’NI TEBRİK EDİYORUM”

AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş ise “Bugün burada Hoca Hasan Hamam Müzesi’nin açılışı için bir araya geldik. Ben bir teşekkür konuşması yapacağım. Yaklaşık 30 yıllık bir hekimlik mesleğim var. Yaklaşık 26 yıldır Elâzığ’da sağlık alanında hizmet veriyorum. Bir akademisyen olarak emeğin çabanın ne olduğunu çok iyi biliyorum. Huzurunuzda emeğine şahit olduğumuz Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları’nı tebrik ediyorum.

“HOCA HASAN HAMAM MÜZESİ HARPUT’UMUZA ÇOK YAKIŞTI”

Bundan birkaç yıl önce buradan geçerken Harput’u sadece Cuma namazı kılınan ve mezarlık ziyareti yapılan bir yer olarak görürdük. Bugün ise gözlerimizi kamaştırıyor ve Harput’umuza Hoca Hasan Hamam Müzesi çok yakıştı. Harput son dönemde müzeleriyle konuk eviyle ve birçok eserle çok farklı yerlere geldi. Emeği geçen Başkanımız Şahin Şerifoğulları’na tekrar teşekkür ediyorum.” dedi.

BELEDİYE BAŞKANIMIZ ŞAHİN ŞERİFOĞULLARI’NA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Harput Mahalle Muhtarı Zülküf Demirpolat’da konuşmasında Başkan Şahin Şerifoğulları’na Harput’a yaptığı projelerden dolayı teşekkür ederek: “Sayın Başkanım birileri konuşur birileri yapar. Başkanım sizlerin Harput’a kazandırmış olduğunuz bu eserlerden dolayı sizlere teşekkür ederim. Başkanım seçim döneminde koşmanıza gerek yok. Elazığ’a devamında yapacağınız projeleri düşünün bence” ifadelerini kullandı.

HOCA HASAN HAMAMI MÜZESİ HER DETAYIYLA ÇOK ÖZEL BİR ÇALIŞMA

Tarihi Hoca Hasan Hamam Müzesi’nde; konukları bilgilendirme odası, ortasında bir kubbe bulunan kurutmalık bölümü ile duvarları çevreleyen sedirlerin yer aldığı tarihsel atmosferi yansıtan soğukluk, ılıklık, traşlık, külhan, gelin hamamı, eyvan ve halvetlerin yer aldığı sıcaklık bölümleri yer alıyor. Her bölümde ağırlıklı olarak Osmanlı Dönemi’ne ait kahve kültürünü anlatan objeler, yağ kandilleri, sabunlar, kişisel bakım ürünleri, nalınlar, tas, ibrik ve ustura örnekleri gibi objeler sergileniyor.

Hamam Müzesi’nde ayrıca yöreye ait öteden beri kullanılan “Yıkanma ve Yıkama” geleneksel kültürüne ait bölümler ve eşyaların yer aldığı koleksiyonlar yer alıyor.

Müzede sergilenen geç Osmanlı Dönemi’ne ait sikke koleksiyonu da dikkat çekiyor.

Suyun kazanlarda kaynatıldığı ve bütün hamama yayılıp ısınmasını sağladığı Cehennemlik diye adlandırılan bölüm ile aydınlatma bacalarıyla da dönemsel özgünlük yansıtılıyor.

İllüstrasyonlarla zenginleştirilen müzede ayrıca her bölümde yer alan ekranlardan da ilgili bölümlere ait koleksiyonlar hakkında bilgilendirme sağlanıyor. Müze bünyesinde hamamdan bağımsız olan bir bölümde ise kazılarda elde edilen buluntularla Harput mimarisi ve süsleme kültürü sergileniyor.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
HOCA HASAN HAMAM MÜZESİ AÇILDI

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin