FIRAT ÜNİVERSİTESİ CWTS LEİDEN 2023 SIRALAMASINDA TÜRKİYE’DE 14’ÜNCÜ OLDU

featured

Hollanda’nın Leiden Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren CWTS Leiden Sıralama Sistemi “2023 Yılı Dünya Üniversiteleri Sıralaması” açıklandı. CWTS Leiden 2023 Dünya Üniversite Sıralamalarında Fırat Üniversitesi, dünyada 887’inci, Türkiye’de ise 14’üncü sırada yer aldı.

Hollanda Leiden Üniversitesi’ndeki Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Merkezi (CWTS) tarafından hazırlanan CWTS Leiden Sıralaması, dünya çapında 1400’den fazla üniversitenin bilimsel performansına ilişkin önemli bilgiler sunuyor.

Leiden Sıralaması, doğrudan üniversitelerden elde edilen verileri kullanmak yerine birincil veri kaynağı olarak Web of Science verilerini kullanıyor. Diğer üniversite sıralamalarından farklı olarak, Leiden Sıralaması tamamen bilimsel yayınlardaki bibliyografik verilere dayanıyor.

Açıklanan her araştırmada başarı sıralamasını yükseltmeye devam eden Fırat Üniversitesi CWTS Leiden Sıralaması 2023 verilerine göre de en iyiler arasında Türkiye’de 14’üncü, dünyada ise 887’inci sırada yer aldı.

Bilimsel olarak saygın kuruluşların hazırlamış olduğu sıralamalarda başarılarıyla Elazığ’a büyük gurur yaşatan Fırat Üniversitesi aynı araştırmada bölüm bazlı da oldukça önemli sonuçlar elde etti.

Matematik ve Bilgisayar Bilimi alanında Türkiye’de 4’üncü, dünyada 492’inci, Fizik ve Mühendislik alanında Türkiye’de 9’uncu dünyada 813’üncü, Biyomedikal ve Sağlık Bilimleri alanında Türkiye’de 19’uncu, dünyada 768’inci, Yaşam ve Yer Bilimleri alanında ise Türkiye’de 19’uncu, dünyada 811’inci sırada yer aldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
FIRAT ÜNİVERSİTESİ CWTS LEİDEN 2023 SIRALAMASINDA TÜRKİYE’DE 14’ÜNCÜ OLDU

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin