ENFLASYON ŞAMPİYONU SİZCE HANGİSİ? KONUT- ALTIN-OTOMOBİL- DÖVİZ…

featured

      Neredeyse son üç yıl gerek dünya ülkeleri gerekse vatanımız Türkiye üzerine bir kâbus gibi çöken enflasyon ve etkilerine baktığımızda en fazla etkilenen ve artış yaşayan yatırım araçlarının hangileri olduğunu incelemek istedik sizler için.

Bizim aklımıza ilk gelen unsurların başında konut, altın, araç ve dövizin olduğunu söyleyebiliriz. Baktığımızda ikinci yılını bitirip üçüncü yılından gün alan enflasyon canavarı karşısında Türk lirasının değer kaybının yanı sıra alım gücündeki düşüşün etkisiyle birlikte üretim ve tüketim mallarında yaşanan yüksek artışlar ve dışa bağımlılık bizim bu girdaptan çıkmamıza engel olan gelişmeler oldu diyebiliriz.

Dengeleri sağlamak için çalışanların ve emeklilerin alım gücünü ve refah payını yükseltmek adına yapılan maaş artışları bile diğer unsurların zam görmesinde etkin bir hal almaya başladı. Durum böyle olunca yapılan artışlar ertesi gün eski seviyesine dönmekte gecikmedi. Memur, emekli ve çalışanının maaşına yapılan zam fazla dayanmadan ertesi gün birçok kaleme gelen fiyat artışlarıyla eriyip kaybolmaya başladı.

Üretim, fiyat dengesi, istikrar bir türlü bir araya gelemeyince asgari ücretin tespiti konusunda gösterilen gayret ve çalışma üretim ve rekabet konusunda desteklenmeyince işveren aradaki farkı ürettiği ürün ve hizmete zam yaparak karşılamayı benimsedi.

Kısaca üretim ve dışa bağımlılıkta başarılı olamayınca ortadaki terazinin bir gözü, içerisine koyduğu araçlarla gözümüzü oymaya başladı.

Peki, neler vardı acaba terazinin büyük bir farkla ağır geldiği bu gözünde derseniz bunların başına konut, altın, otomobil ve dövizi koyabiliriz.

DÖVİZ

Döviz kuruna gözümüzü çevirdiğimizde 2020 yılının son çeyreğinde serbest piyasada 7.700 liradan işlem gören Dolar’ın bugün itibariyle yaklaşık 25.000 liranın üzerinde seyretmesinin adı hiç kuşkusuz ı % 300 lük bir artış anlamına gelmektedir diyebiliriz.

KONUT

2020 Yılına odaklandığımızda gözümüze takılan gerçeklerden birinin de emlak sektöründe özellikle konut alım satımında yaşandığını söyleyebiliriz. Aynı yıl içerisinde 400 bin lira civarında satışa sunulan bir konutun bugün itibariyle piyasa değerinin 1.600 bin olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Durum böyle olunca konutta meydana gelen ortalama artışın yaklaşık olarak  % 400 dolaylarında ki seyri konut sahibi olmak isteyenlerin planlarını da büyük ölçüde suya düşürmüş oldu.

ALTIN

Türk ulusunun öteden beri geleneksel olarak en büyük yatırım araçlarından birisi olan altın fiyatlarına baktığımızda ise 2020 yılı son çeyreğinde çeyrek altının 760 lira olduğu karşımıza çıkıyor. Çeyrek altının bugün ki satış fiyatına baktığımızda ise 2.600 liraya yükselmiş olması altın artışındaki yükseliş oranının       % 350 olması anlamına gelmektedir.

OTOMOBİL ( ZAM ŞAMPİYONU)

      Sıfır otomobillerde yaşanan çip ve üretim krizi enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde otomobili en büyük yatırım araçlarından birisi konumuna getirirken 2020 yılı son çeyreğinde 150.000 lira piyasa değeri olan bir aracın fiyatına bugün baktığımızda 700.000 bin dolaylarında seyretmesi bu alandaki ortalama artışın % 450-500 olduğunu göstermektedir bize. Dolayasıyla enflasyonun tetiklediği zam şampiyonunun ve yatırım aracının otomobil olduğunu söyleyebiliriz.

KISACA

      Yaşadığımız krizin etkileriyle iğneden ipliğe her madde ve malzemenin arışına etki eden unsurların konut, altın, döviz ve araç olduğunu bunların yanına petrolü de eklediğimizde bize düşen söz, Allah yar ve yardımcımız olsun.

HABER: MEHMET DUMAN

 

 

 

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ENFLASYON ŞAMPİYONU SİZCE HANGİSİ? KONUT- ALTIN-OTOMOBİL- DÖVİZ…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Yeni Nesil Medya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin